چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶

درباره بویه

بویه موج‌نگار چیست؟  
بویه موج‌نگار دستگاهی است که به منظور اندازه گیری، ثبت و ارسال برخی مشخصه های امواج، هواشناسی، شوری و دمای آب ساخته شده و در آبهای عمیق دور از ساحل مستقر می‌گردد. 

اطلاعات ثبت شده توسط بویه موج‌نگار بلافاصله از طریق امواج رادیوئی به یک ایستگاه ساحلی ارسال و از آنجا جهت انتشار اطلاعات مستقیماً به ایستگاه مرکزی (تهران) منتقل می‌گردد. 

بویه موج نگار 1

سازمان بنادر و دریانوردی در حال حاضر 6 دستگاه بویه موج نگار ( 3 دستگاه داخلی و 3 دستگاه خارجی) را در اختیار داشته که این بویه ها که قادر به ثبت پارامترهای موج (ارتفاع ، جهت ، پریود و ... )، هواشناسی (سرعت و جهت باد ، دمای هوا ، فشار هوا و رطوبت نسبی) و اقیانوس شناسی (شوری و دمای آب) می باشد ، در حال حاضر در نقاط آب عمیق در نزدیکی سواحل بنادر انزلی(IUT,Oceanor) ، چابهار (IUT,Oceanor)، امیرآباد (IUT)و عسلویه (Oceanor)مستقر می باشد. 
بویه موج نگار چه کاربردی دارد؟ 
اطلاعات ثبت شده توسط بویه‌ موج‌نگار به دلیل قابلیت ارائه خدمات هواشناسی و شرایط امواج، کاربرد های زیادی در ایمنی شناورهای کوچک و بزرگ جهت حفظ امنیت جانی دریانوردان، ماهیگیران و مسافران، طراحی بهتر بنادر (صیادی، تجاری، تفریحی و ...)، سازه های ساحلی و دریائی و سکوهای نفتی، و نیز مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی و گروههای تجسس و نجات دارد. 
همانگونه که سازمان هواشناسی وضعیت جوی در روزهای آتی را پیشگوئی می‌نماید، اینگونه بویه‌ها نیز در صورت فعال بودن به مدت طولانی، قابلیت استفاده در پیش‌بینی وضعیت امواج دریا را خواهند داشت. 
 
مشخصات ظاهری بویه‌ موج‌‌نگار چیست؟ 
بدنه بویه‌ به صورت پلاستیک فشرده و به قطر و ارتفاع تقریبی 3 متر طراحی شده است. بویه موج نگار از طریق لنگری که به انتهای طناب لاستیکی و زنجیری وصل می‌باشد در کف دریا مهار گردیده است. 
منبع تغذیه آن ترکیبی از سلولهای خورشیدی و باطری‌های شارژپذیر می‌باشد. بویه شامل تجهیزات جانبی از جمله چراغ‌دریائی، بازتاباننده رادار، دکل نصب سنسورهای هواشناسی و ... می باشد. 
توجه: بویه فاقد دوربین فیلمبرداری و عکاسی بوده و صرفاً اطلاعات مربوط به مشخصه‌های دریایی و هواشناسی را ذخیره می‌نماید. 
چگونه می‌توانیم در حفظ و نگهداری بویه‌ موج‌نگار مشارکت نمائیم؟ 
1- از بریدن و جدانمودن کابل، مهار و لنگر بویه جداً خودداری نمائیم. 
2- از نزدیک شدن شناورهای کوچک و بزرگ که منجر به اختلال در جمع‌آوری و ارسال اطلاعات می‌گردد دوری نمائیم. 
3- از هرگونه آسیب‌رسانی به بویه از جمله سنسورهای هواشناسی، سلولهای خورشیدی، بدنه بویه و مهار و نیز جابه‌جائی بویه پرهیز نمائیم. 
4- از پهلوگیری و اتصال شناورهای کوچک خودداری نموده، چرا که این کار بطور جدی در صحت و دقت اطلاعات ثبت شده ایجاد اختلال می‌نماید. 
5- از درگیر شدن تورهای ماهیگیری با بویه به هنگام به‌آب اندازی اجتناب نمائیم. 
6- با توجه به محدوده چرخش بویه موج‌نگار حول لنگر خود و امکان درگیر شدن تورهای ماهیگیری با خط مهار بویه، از نزدیک شدن به بویه‌ها تا شعاع 200 متری جداً خودداری نمائیم. 
درصورت مشاهده هرگونه آسیب وارده به بویه‌های موج نگار چه اقدامی باید نمود؟ 
بویه های موج نگار توسط سازمان بنادر و کشتیرانی برای کمک به افراد محلی و صیادان مناطق ساحلی، افزایش ایمنی و نیز کمک به حاکمیت علمی کشور در زمینه مهندسی دریایی از اموال عمومی خریداری گردیده است. لذا از کلیه افراد محلی تقاضا می‌گردد ضمن کمک در حفظ و نگهداری این تجهیزات ملی، در صورت مشاهده هر گونه آسیب بر بویه‌های مذکور و یا مفقودشدن، مراتب را به منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد منعکس و یا با شماره تلفنهای 01134512423 و 09113231280 ( آقای حیدری ) تماس حاصل نمایند.