یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱
 

ردیفنام بیمارستانشهرآدرسفاصله (حدودی) / کیلومتر
1بیمارستان امام خمینی بهشهربهشهربلوارامام خمینی - پائین تر از بانک ملی40
بیمارستان امیدیبهشهرخیابان آیت الله کوهستانی40
بیمارستان شهدابهشهرابتدای بلوار شهید هاشمی نژاد40
بیمارستان بوعلی سیناساریبلوارپاسداران60
بیمارستان فاطمه الزهراساریبلوار ارتش جنب سازمان انتقال خون60
بیمارستان زارعساریکیلومتر پنج جاده ساری - نکا55
بیمارستان امام خمینیساریخیابان امیر مازندرانی60
بیمارستان بوعلینکاجنب دادگستری30
بیمارستان امام حسیننکاخیابان انقلاب روبروی مصلی30
موقعیت جغرافیایی
استان مازندران درشمال کشور و با وسعتی معادل 23756/4 کیلومتر مربع حدود 1/46 درصد از مساحت کشور را در بر داشته است . دریای خزر در شمال ، استانهای تهران و سمنان در جنوب و استانهای گیلان  و گلستان به ترتیب در غرب و شرق استان قراردارند . 
 مازندران براساس آخرین تقسیمات کشوری دارای 20 شهرستان به نام های آمل ، بابل ، بابلسر ، بهشهر، تنکابن، جویبار، چالوس، رامسر، ساری، سوادکوه، سیمرغ،قائمشهر، گلوگاه، محمودآباد،میاندرود، نکا ،نور، نوشهر، فریدونکنارو عباس آباد، 56 شهر ، 48 بخش، 113دهستان و 3697 آبادی می باشد.                                                                                     
 
آب و هوای مازندران ، معتدل و مرطوب ( معروف به معتدل خزری) است . امتداد کوههای البرز در جنوب ، نزدیکی به دریا و پوشش گیاهی از دلایل اصلی تعدیل آب و هوای این منطقه است .                                                                                           
 
براساس پژوهش های باستان شناسی ، کرانه دریای خزر از مراکز مهم تمدن ماقبل تاریخ ، تاریخی و اسلامی ایران است . با توجه به کاوش های علمی به عمل آمده ، غار علی تپه ( با قدمت حدود 12500 سال پیش از میلاد) و غارهای هوتو و کمربند ( با قدمت حدود 9500 سال پیش از میلاد ) ، به عنوان قدیمی ترین پناهگاه های انسان های اولیه در منطقه شناسایی شده اند.
 
تالاب بین المللی میانکاله :
هیدروگرافی 1
میانکاله
شبه جزیره ی میانکاله در بخش جنوب شرقی دریای خزر و شمال شرقی شهرستان بهشهر با فاصله 50 کیلومتری از مرکز شهر واقع شده است . مساحت آن 68800 هکتار و ارتفاع آن 20 متر پایین تر از سطح دریای آزاد است .این زیستگاه مجموعه ای از شنزارهای ساحلی ، اراضی باتلاقی ، آبگیر ، مناطق جنگلی با پوشش به عنوان منطقه ای مهم برای پرندگان توسط سازمان بین المللی حیات پرندگان شناسایی شده است . در این منطقه 126 گونه پرنده آبزی گزارش شده است که 40 گونه آن از نظر بین المللی دارای اهمیت بوده و از  کانون های زاد آوری اگرت ، حواصیل ، پرستو و گلاریول در فصل تابستان حمایت می کند . علاوه بر پرندگان   می توان به پستاندارانی از قبیل شغال ، گراز ، گربه جنگلی و فک دریای خزر اشاره کرد. از جاذبه های اطراف   می توان به بندر امیرآباد ، مجموعه تاریخی و طبیعی عباس آباد بهشهر و چشمه عمارت نیز اشاره نمود. 

 

مجموعه تاریخی عباس آباد :
هیدروگرافی 1
عباس آباد
مجموعه تاریخی عباس آباد در 9 کیلومتری جنوب شرقی بهشهر بعداز روستای التپه واقع شده که شامل باغ مطبق ، حمام ، دو برج آجری ، مسیر آبرسانی ،جاده های سنگفرش ، آسیاب آبی، محوطه گلباغ ( ایستگاه توزیع آب ) ، محل احتمالی کاخ ، مراکز صنعتی ، سد و بنای چهار طاقی مرکز مخزن سد است که به سال 1020 تا 1021 هجری قمری به دستور شاه عباس کبیر و به دست معماران ایرانی عصر صفوی احداث گردیده است.
 
گورستان تاریخی سفید چاه :    
هیدروگرافی 1
سفید چاه
این گورستان در جنوب شهرستان گلوگاه و در مجاورت روستای سفیدچاه قراردارد . در محوطه ای وسیع چندین هزار لوح سنگی با طرح های مختلف به شکل ایستاده در این گورستان قرارگرفته است به گونه ای که از دور به شکل جماعتی با لباس های سیاه و در صفوف به هم فشرده به نظر می آیند. بر روی لوح ها اغلب نقش و نگار و گاهی نیز آلات و ادوات زندگی متوفی را بسته به جنسیت نقش نموده اند .  قدمت برخی از لوح مزارها به اواخر دوره صفوی باز می گردد.
 
باغ شاه :
هیدروگرافی 1
پارک ملت
 
این باغ در مرکز شهر بهشهر قراردارد و به دستور شاه عباس اول صفوی احداث شده و دارای سروهای چند ساله ، جوی آب سنگی و حوضچه های متعدد است.
 
 سایت موزه گوهر تپه :
هیدروگرافی 1
گوهر تپه
گوهر تپه یکی از بزرگترین و مهمترین محوطه های تاریخی در حاشیه دریای خزر است که در سال 1380 مطالعات آن توسط باستان شناسان ایرانی آغاز گردید. این محوطه که در 10 کیلومتری غرب شهرستان بهشهر قرار دارد ، دارای لایه های تمدنی از دوران پیش از تاریخ ( 5500 سال قبل) تا هزاره اول قبل از میلاد است .
 
ضمن کاوش های باستان شناسی این محوطه و کشف بخشی از معماری مسکونی ، معماری  فضای صنعتی گورستان  و حصار یک مجموعه بزرگ ، باستان شناسان به این عقیده رسیدند که این منطقه متعلق به  شهر دوران پیش از تاریخ است . از سال 1384 این محوطه به صورت سایت موزه نگهداری می شود و  باستان شناسانی از کشورهای آلمان و لهستان به همراه هیئت ایرانی مشغول کاوش درآن می باشند. 
 
مجموعه تاریخی فرح آباد :
هیدروگرافی 1
فرح آباد
مجموعه تاریخی فرح آباد در وسعتی حدود 30 الی 40 هکتار در فاصله تقریبی 28 کیلومتری شهر ساری قرار دارد . نام آن در نوشته های تاریخی طاهان آمده است و شاه عباس اول صفوی با احداث پل ، قصر ، حمام ، مسجد و مدرسه آن را گسترش داد و نام فرح آباد را بر آن نهاد.
 
 
موزه ها بناهای قابل بازدید :
 
1-    موزه شهدای بهشهر واقع در کیلومتر 5 بهشهر – گلوگاه ، گلزار سارو 
 
2-    سایت موزه گوهر تپه در رستمکلای بهشهر بعد از دانشگاه آزاد.
هیدروگرافی 1
سایت موزه گوهر تپه
 
3-    چشمه عمارت بنای صفوی در بهشهر ، چهارراه گرگان ، خیابان ، پاسدران جنب اداره آب.
هیدروگرافی 1
چشمه عمارت بنای صفوی
 
4-    مجموعه صفوی عباس آباد در کیلومتر 7 جنوب شرقی شهربهشهر .
هیدروگرافی 1
عباس آباد
 
5- موزه کلبادی :
هیدروگرافی 1
کلبادی
 
عمارت کلبادی به دستور سردارجلیل از امرای ارتش در اواخر دوران قاجار برای فرزندش امیر نصرت ساخته شد.  امیر نصرت در جوانی درگذشت و سردار جلیل پس از مرگ او بنا را به فرزند وی منوچهر خان بخشید .
 
منوچهر خان کلبادی که زمانی نماینده مردم ساری در مجلس شورای ملی بود ، در سال 1362 دار فانی را وداع گفت و این بنا در سال 1370 دراختیار سازمان میراث فرهنگی قرارگرفت . در سال 1388 به مناسبت سی امین سالگرد انقلاب اسلامی موزه هنرهای سنتی ، صنایع دستی و باستان شناسی در عمارت تاریخی کلبادی در شهر ساری افتتاح گردید . این موزه در مرکز شهر ساری و در محله ای موسوم به چهار راه برق واقع شده است.
 
معماری این ساختمان برگرفته از مکتب اصفهان و دوره قاجاراست .این عمارت دو بخش اندرونی و بیرونی دارد. بنای اصلی این عمارت دردو طبقه و یک سرداب احداث شده است و هر طبقه یک شاه نشین و اتاق هایی در طرفین دارد . شاه نشین طبقه دوم با تزئینات ارسی و پنجره های گره چینی شده از زیباترین اتاق های بنا است . مصالح ساختمانی این بنا شامل چوب ،آجر و خشت و بام آن به صورت شیروانی و سفال پوش می باشد .
 
این عمارت علاوه بربخش مسکونی دارای اصطبل ، آشپزخانه ، محل مسکونی خدمه و حمام بوده که در حال حاضر تغییر کاربری یافته است .
 
حمام بنا متشکل از دو بخش سریینه و گرمخانه است و در بخش گرمخانه خزینه های آب گرم و سرد قراردارد.
 
 در موزه کلبادی آثار متنوعی از هنرهای سنتی ، صنایع دستی ، مردم شناسی و باستان شناسی به نمایش درآمده است . اشیاء باستانی این موزه با 7000 سال قدمت در تنوع مصنوعات سفالین ، فلزی شیشه ای و سنگی از دوران پیش از تاریخ ایران تا اواخر دوره قاجار ، راوی فرهنگ و گذشته ایران و مازندران است.