یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱
 

مرکز آتش نشانی بندر

آتش نشان کیست ؟ کار آتش نشان چیست؟

آتش‌نشانی یا اطفاء حریق مجموعه اقداماتی است که برای مقابله با آتش بوسیله خاموش کردن، کنترل و یا هدایت آتش‌های ناخواسته انجام می‌گیرد. اهداف آتش‌نشانی حفاظت از سلامت افراد، جلوگیری از آسیب به اموال و حفاظت از محیط زیست است. در همه کشورها سازمان آتش نشانی وجود دارد که وظیفه مقابله با آتش، سوانح و حوادث مختلف را برعهده دارد. در ایران اولین سازمان آتش نشانی توسط روس ها در شهر تبریز ایجاد شد. آتش نشانی ها زیر نظر شهرداری کار می کنند.

آتش نشان فردی است که انواع مهارت های اطفاء حریق و عملیات امداد و نجات را دارد. او از افراد و اموال آنها در برابر آتش و سایر خطرات محافظت کرده و در شرایط اضطراری به آنان کمک می کند. همچنین درباره مسایل ایمنی به مردم آموزش و مشاوره می دهد.

کار آتش نشانی شامل دو بخش اطفاء حریق و عملیات امداد و نجات می شود. در بخش اطفاء حریق به خاموش کردن انواع آتش ها در مناطق مختلف پرداخته می شود. در بخش عملیات امداد و نجات، افرادی که در چاه یا معدن سقوط کرده ، در آسانسور یا ارتفاعات گیر کرده، دچار مسمومیت و خفگی شده، زیر آوار مانده و را نجات می دهند.

 

آتش نشان ، مظهر از خودگذشتگی و ایثار

شاید کمتر شغلی را در جهان بتوان یافت که تا این حد به واسطه فداکاری پرسنل خود در بین مردم معروف و شناخته شده باشد. آتش نشانان به واسطه این ویژگی خود همواره و در تمام فرهنگها در دید مردم محترم بوده و مردم آنان را قلباً دوست دارند. در کشور ما نیزموارد متعددی از جانفشانی و از خود گذشتگی این قشر دیده می شود که ماجرای آتش نشان فداکار امید عباسی از معروفترین موارد آن است.

 

شرایط ورود به شغل آتش نشان و مراتب این شغل

برای آتش نشان شدن باید حداقل ۱۸ و حداکثر ۲۵ سال سن، حداقل ۱۷۰ سانتی متر قد و آمادگی جسمانی خوب داشته و آموزش های مربوطه  را دیده باشید. همچنین باید توانایی نشان دادن عکس العمل های سریع و به موقع و توانایی حفظ آرامش در شرایط بحرانی را داشته باشید. این شغل استرس زا بوده و معمولا آتش نشان با خطرات مختلفی از جمله سوختگی، انفجار، مواجهه با مواد شیمیایی و گازهای سمی ، سقوط و روبرو است.

افرادی که در آتش نشانی استخدام می شوند، در ابتدا به عنوان مامور آتش نشان انجام وظیفه می کنند و با گذشت زمان به مناصب بالاتر مثل راننده، معاون شیفت، فرمانده شیفت، رئیس ایستگاه، معاون عملیاتی و معاون امور ایستگاه ها می رسند. این افراد اگر تحصیلات بالایی داشته باشند به شرط داشتن سابقه کاری خوب، می توانند باز هم ارتقاء یافته و افسر آتش نشان، افسر ارشد آتش نشان و رئیس ایمنی و آتش نشانی شوند.

 

وظایف آتش نشان

  •  حمل و نقل وسایل و تجهیزات آتش نشانی
  • کنترل  کردن و خاموش کردن آتش
  • نجات مصدومان و قربانیان از محل های آتش سوزی، صحنه تصادفات و سایر موقعیت های خطرناک
  • کنترل کردن نشت مواد شیمیایی و خطرناک
  • نظارت بر عملیات های آتش نشانی و کار آتش نشان ها (مخصوص مسئولان تیم آتش نشانی)
  • تهیه گزارشات روزانه ازعملیات ها (مخصوص مسئولان تیم آتش نشانی)
  • برگزاری دوره های آموزشی در مدارس و سایر مراکز اجتماعی
  • بازرسی ساختمان ها برای اطمینان یافتن از رعایت شدن مسایل ایمنی در آنها
  • ارائه مشاوره حرفه ای به پروژه های ساخت ساختمان ها در خصوص رعایت موارد ایمنی در برابر آتش سوزی.

 

خدمات قابل ارائه به ارباب رجوع در مجتمع بندری:

1-بازدید ، بازرسی و شارژ خاموش کننده های آتش نشانی مجتمع بندری

2-بازدید از فایرباکس ها

3-بازدید وبازرسی از هیدرانت های محوطه بندری واراضی غربی

4-بازدید وبازرسیاز سیستم های اعلام واطفائ حریق

5-صدور مجوز ونظارت بر کارگرم

6-گشت ویژه ایمنی

7-نظارت بر تخلیه وبارگیری مواد نفتی

8-آموزش مسائل ایمنی وآتش نشانی برای کارکنان وشرکت های فعال در مجتمع بندری

تشریح وضعیت نیروی انسانی : 

ایستگاه آتش نشانی بندر امیرآباد داراری 28 آتش نشان میباشد که در سه شیفت به صورت 24 ساعت کار و 48 ساعت استراحت مشغول انجام وظیفه میباشند.

وضعیت خودروهای ایستگاه آتش نشانی

ردیف نوع وسیله تعداد
1 خودروی سنگین عملیاتی 3 دستگاه
2 تانکر آبرسان 10000 لیتری 1 دستگاه
3 خودروی امداد و نجات ایسوز 1 دستگاه
4 خودروی پیکاپ 2 دستگاه

 

 

لازم به ذکر است آتش نشانی بندر امیرآباد علاوه بر اراضی موجود در بندر ، روستاهای همجوار را نیز تحت پوشش قرار میدهد و با صنایع همجوار  مانند نیروگاه شهید سلیمی نکا ، کشتی سازی صدرا، شرکت نفت، بندر نکا  تفاهم نامه همکاری دارد.


تاریخ بروزرسانی : ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۹:۲۴