دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
 
رشد 34 درصدی صادرات سیمان و قیر از بندرامیرآباد
مدیرکل بنادرودریانوردی امیرآباد با بیان اینکه بندرامیرآباد از قابلیت های مناسب و مدل های متنوع جهت صادرات ، واردات و ترانزیت فرآورده های نفتی و مواد معدنی برخوردار است ، از صادرات بیش از 363 هزار تن سیمان و قیر از بندرامیرآباد به کشورهای حاشیه دریای خزر در سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی امیرآباد؛ محمدعلی اصل سعیدی پور با اعلام این خبر گفت از آغاز سال جاری تا کنون در مجموع بیش از 363 هزار تن سیمان و قیر از بندرامیرآباد به کشورهای حوزه CIS صادر شده است که در همسنجی با مدت مشابه سال گذشته رشد 34 درصدی را نشان می دهد.

وی صادرات مواد معدنی و فرآورده های نفتی را  به عنوان یکی از اصلی ترین برنامه های بندر امیر آباد در حوزه اقتصاد دریا محور نام برد که با توجه به موقعیت راهبردی این بندر و حجم بالای تقاضای سیمان ، کلینگر و قیر از سوی  کشورهای حاشیه شمالی دریای خزر ، بندرامیرآباد مناسبترین گزینه جهت صادرات این نوع کالاها در کشور می باشد .

وی ویژگی بارز صادرات سیمان و قیر از بندرامیرآباد را حمل و نقل ترکیبی آن دانست و خاطر نشان کرد یکی از دغدغه های اساسی صادرکنندگان مواد معدنی که بازرگانی در این نوع کالاها را می تواند دچار چالش کند  فاصله و هزینه های بالای حمل و نقل از کارخانه تا بندر می باشد که بندرامیرآباد با ایجاد زیرساخت های مناسب کوتاهترین مسیر را با هزینه های بسیار کم جهت صادرات به کشورهای حوزه CIS  فراهم کرده است.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به جایگاه ممتاز ایران به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان قیر در خاورمیانه ابراز امیدواری کرد با بهره گیری مناسب از ظرفیت های ریلی و قرارگیری در مسیر بین المللی کریدور شمال جنوب سهم بسزایی را در تامین قیر کشورهای آسیای میانه و بازار قیر دنیا داشته باشیم.

صادرات کالا

۲۸ آذر ۱۴۰۰ ۱۱:۳۱
کد خبر : ۵۶,۴۵۷