سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
 
مدیرکل بنادر و دریانوردی امیرآباد ، محمدعلی اصل سعیدی پور ، روز ملی دریای خزر
مدیرکل بنادر و دریانوردی امیرآباد در پیامی ۲۱ مردادماه روز ملی دریای خزر را تبریک گفت.
به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی امیرآباد؛ متن محمدعلی اصل سعیدی پور به این شرح است:
دریای خزر به عنوان بزرگترین دریاچه جهان حدودا در یک دهه اخیر به یکی از صحنه های مهم رقابت بین المللی در حوزه های مختلف به خصوص در اقتصاد تبدیل شده و به یکی از مهمترین مناطق استراتژیک جهان و کانون توجه کشورهای همسایه و قدرت های جهانی درآمده است.
دریای خزر از اهمیت تاریخی ، جغرافیایی ، آب وهوایی ، زیست محیطی و بویژه اقتصاد دریا محور برای کشورهای مشترک‌المنافع برخوردار است و هیچ کدام از کشورهای همسایه نمی توانند نسبت به وضعیت و سرنوشت این دریا بی توجه باشند ، از طرفی با توجه به اینکه تراز آبی دریای خزر در سالهای گذشته به طور مداوم در حال کاهش است ، به نظر می رسد کشورهای ساحلی خزر توجه بیشتری را باید نسبت به آینده آن داشته باشند.
کشور عزیزمان ایران نیز با دارا بودن بنادر متعدد در شمال کشور و بهره گیری از ظرفیت های راهبردی بندر امیرآباد به عنوان بزرگترین بندر حاشیه دریای خزر و فعال کردن کریدور بین المللی شمال _ جنوب و ایجاد مسیرهای جایگزین برای کشورهای حوزه CIS به اقیانوس هند جهت ترانزیت کالا ، سهم خود از تجارت این دریای استراتژیک را می بایست افزایش دهد.
اینجانب در پایان ، ۲۱ مردادماه روز ملی دریای خزر را به به جامعه دریایی و بندری و تمام کسانی که با این دریای استراتژیک در حوزه های مختلف در ارتباط هستند تبریک عرض میکنم.
۲۱ اَمرداد ۱۴۰۱ ۲۰:۳۲
کد خبر : ۵۹,۱۳۰