سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
 
محمدتقی انزان‌پور ، مدیرکل بنادر و دریانوردی امیرآباد ، وزارت نفت ، سواپ نفت ، CIS
مدیرکل بنادرودریانوردی امیرآباد با بیان اینکه بندرامیرآباد آلترناتیو مناسبی جهت ایجاد مسیر دریایی برای مراودات کالا به کشورهای حوزه دریای خزر در مقابله با محدودیت های ایجاد شده توسط برخی کشورها در مرزهای زمینی می باشد ، از امکان تخلیه و بارگیری مواد نفتی به کشتی در بنادر نکا و امیرآباد جهت حمل به کشورهای هدف خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادرودریانوردی امیرآباد؛ محمدتقی انزان پور در دیدار با نمایندگان وزارت نفت با بیان اینکه بندرامیرآباد از امکانات مطلوبی جهت یاری رساندن به صنعت نفت و پتروشمی کشور برای جذب بازارهای نفتی کشورهای حوزه CIS برخوردار است ، گفت برای جذب این بازار مهم ، سوآپ فرآورده های نفتی با کشورهای قزاقستان و ترکمنستان می تواند قابل بررسی باشد.

وی با اشاره به اینکه بنادرامیرآباد و نکا و همچنین صنایع نفتی همجوار جهت انبارش و صادرات نفتی از قابلیت های منحصر به فردی برخوردار هستند افزود فعالان و سیاست گذاران بازار نفتی می توانند بر روی این ظرفیت نفتی موجود در کشور ، حساب ویژه ای باز کنند.

در ادامه نمایندگان وزارت نفت یکی از دلایل حضور در بندرامیرآباد را بررسی مسیرهای ریلی و دریایی جهت مراودات نفتی با کشورهای ازبکستان و تاجیکستان عنوان کرده و بر ایجاد این مسیر با محوریت بندرامیرآباد و بهره گیری از امکانات تخلیه و بارگیری مواد مایع نفتی و فله آن تأکید کردند.

آنان همچنین مشارکت فراسرزمینی در مدیریت پالایشگاههای کشورهای هدف را از راهبردهای جمهوری اسلامی ایران در مبادلات فرآورده های نفتی با کشورهای حوزه خزر عنوان کردند و در این راستا حمل ریلی مواد نفتی از پایانه های شمال کشور را راهکاری میان مدت در رسیدن به این هدف برشمردند.

۸ اسفند ۱۴۰۱ ۱۰:۴۴
کد خبر : ۶۱,۸۸۱