سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
 
محمدتقی انزان‌پور ، مدیرکل بنادر و دریانوردی امیرآباد ، عملکرد ، 1401 ، برنامه ، 1402
مدیرکل بنادرودریانوردی امیرآباد گفت 3 میلیون و 222 هزار و 941 تن انواع کالاهای نفتی و غیرنفتی در دوازده ماهه سال 1401 ، در بندرامیرآباد تخلیه و بارگیری شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی امیرآباد؛ محمدتقی انزان پور ضمن اعلام  این خبر اظهار داشت ، در سال گذشته به دنبال پهلوگیری 821  فروند کشتی در بندرامیرآباد ، 3 میلیون 222 هزار و 941 تن انواع کالا تخلیه و بارگیری شده است که در مقایسه با سال 1400 ، 17 درصد رشد را نشان می دهد.

وی همچنین گفت در سال گذشته نیز  یک میلیون و 837 هزار و 204 تن کالای اساسی مشتمل بر ذرت ، جو ، گندم ، روغن نباتی و محصولات کشاورزی تخلیه شده ، که 11 درصد نسبت به مدت مشابه آن در سال 1400 رشد داشته است.

مدیرکل بندرامیرآباد در ادامه تشریح عملکرد سال 1401 به میزان تخلیه و بارگیری کالا به تفکیک کالاهای نفتی و غیر نفتی پرداخت و گفت در این مدت بیش از 3 میلیون و 54 هزار تن کالای غیر نفتی و  168 هزار و 658 تن کالاهای نفتی در این بندر تخلیه و بارگیری شده است.

انزان پور به تداوم رونق ترانزیت خارجی کالا با توجه به موقعیت ممتاز منطقه ای و قرارگیری بندرامیرآباد در کریدور بین المللی شمال جنوب اشاره و میزان آن را با رشد 28 درصدی نسبت به سال گذشته ،  210 هزار و 51 تن عنوان کرد.

مدیرکل بزرگترین بندر حاشیه دریای خزر میزان تخلیه و بارگیری کالاهای کانتینری در بندرامیرآباد را در سال گذشته 8 هزار و 510 TEU برشمرد و ابراز امیدواری کرد  بندرامیرآباد به عنوان دروازه تجارت کشور در حوزه خزر و توان بالای جذب بازرگانان و صاحبان کالا در بخش های مختلف اقتصادی با بکارگیری از تمام ظرفیت های راهبردی و لجستیکی خود و با تکیه بر اهداف مدون و چشم انداز توسعه ای سازمان بنادر و دریانوردی به بندر کانونی حمل کانتینر در شمال کشور تبدیل شود.

این مقام مسئول همچنین در تشریح اهداف بندرامیرآباد در سال 1402 ، تأمین قطعات و نگهداری تجهیزات سخت افزاری فناوری اطلاعات و ارتباطات و کنترل اجرای الزامات دولت الکترونیک را از مهمترین برنامه های این بندر در توسعه دولت الکترونیک برشمرد و بر ارتقاء توان عملیاتی بندر از طریق رشد نرم های عملیاتی از قبیل برنامه ریزی و تخصیص اسکله به شناورهای غیرکانتینری-غیرنفتی ، برنامه ریزی تخلیه و بارگیری "از/به" واگن در حمل و نقل ریلی  و کنترل تعمیرات اساسی تجهیزات بندری تأکید کرد.

مدیرکل بنادرودریانوردی امیرآباد در ادامه ، کنترل راهبری علائم ایمنی و کمک ناوبری،عملیات آبنگاری و لایروبی، مدیریت عملیات جستجو،امدادونجات دریایی، کنترل تعمیر و نگهداری تجهیزات دریایی و ارتقاء سطح پیشگیری و مقابله با آلودگی محیط زیست دریایی را بخشی از مهم ترین اهداف دریایی بندرامیرآباد در سال 1402 برشمرد.

انزان پور همچنین به شعار «مهار تورم ، رشد تولید» و اهتمام بندرامیرآباد بر اجرایی نمودن منویات مقام معظم رهبری اشاره و بررسی طرح های متقاضی سرمایه گذاری از جنبه اقتصادی و مالی و مشارکت و کنترل اجرای قراردادهای سرمایه گذاری از جنبه اقتصادی و مالی را از برنامه های این بندر در افزایش میزان جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در سال جاری عنوان کرد.

مدیرکل بندرامیرآباد در پایان ابراز امیدواری کرد با متناسب سازی ظرفیت فعلی بندرامیرآباد با بازار کشورهای حاشیه دریای خزر ، تا پایان سال جاری شاهد ارتقاء بیش از پیش فعالیت های اقتصادی در بندرامیرآباد باشیم.

یادآور می‌شود منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد به عنوان پهناورترین بندر تجاری شمال کشور و یکی از کانون های مهم تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی ، با 15 پست اسکله و تجهیزات پیشرفته تخلیه و بارگیری و نیروهای عملیاتی مجرب نقش بسزایی را در زنجیره‌ی تأمین کالا در کشور ایفاء می‌کند.

تخلیه و بارگیری

کشتی

۱۶ فروردین ۱۴۰۲ ۱۳:۵۳
کد خبر : ۶۲,۳۸۳